Investice do Lega

Lego může být lepší investicí než zlato

LEGO je v porovnání se zlatem cennější, pokud jde o investice, což potvrzuje i studie. Investoři mohou při úvahách o investici zvážit, zda nemůžou do sebe zapadající plastové kostky zhodnotit rychleji než většinu cenností, dokonce i zlato.

Studie byla provedena na Vysoké škole ekonomické v Moskvě a bylo zjištěno, že vyřazené sady kostek LEGO se v letech 1987 až 2015 zhodnotily každý rok o 11 %. Zjištění také ukázala, že toto číslo je vyšší než u zlata, akcií, dluhopisů a dalších běžných investic, jako jsou například umělecká díla.

Podle deníku New York Post cena sad LEGO v průběhu času stoupá, protože kromě klesající nabídky má i vysokou sběratelskou hodnotu. Společnost LEGO často po několika letech přestává vyrábět většinu svých sad hraček, takže už nejsou k dispozici a jejich nedostupnost je později jen zhodnocuje.

Bylo také zjištěno, že jejich ceny obvykle nejsou ovlivňovány burzou a ve skutečnosti se během finanční krize v roce 2008 dokonce zvýšily. Díky těmto zjištěním dospěl autor studie k závěru, že sady kostek LEGO jsou hodny být investicí stejně jako lidé investují do starožitností, šperků a uměleckých děl.

Autor studie uvedl, že kostky LEGO mohou být stejně hodnotnou investicí jako šperky, starožitnosti nebo jiná umělecká díla. Studie, která byla zveřejněna v časopise Research in International Business and Finance, nese název „LEGO: The Toy oF Smart Investors“ a jejími autorkami byly výzkumnice z Vysoké školy ekonomické v Moskvě – Victoria Dobrynskaya a Julia Kishilova.

Zkoumaly ceny více než 2 300 stavebnic Lego, které byly vydány v letech 1987 až 2015, a zjistily, že jejich hodnota se každoročně zvyšovala a tento výsledek ukázal, že stavebnice předčily tradiční investice.

„Zkoumáme finanční výnosy alternativních sběratelských investičních aktiv, jako jsou hračky, na příkladu sad LEGO,“ uvedly Dobrynskaya a Kihilova ve studii. „Zdá se, že takové ikonické hračky s časem klesající nabídkou a vysokou sběratelskou hodnotou přinášejí na sekundárním trhu vysoké výnosy. Zjistili jsme, že investice do stavebnic LEGO překonávají velké akcie, dluhopisy, zlato a alternativní investice a ve sledovaném období 1987-2015 přinášejí průměrný výnos nejméně 11 % (8 % v reálném vyjádření).“