Jak vzniklo Lego


Historie lego

LEGO, plastové stavebnice, které si získaly obrovskou popularitu v polovině 20. století.

Kostky LEGO vznikly v dílně Ole Kirka Christiansena v dánském Billundu, který začal vyrábět dřevěné hračky v roce 1932. O dva roky později pojmenoval svou společnost LEGO podle dánské fráze leg godt („dobře si hrát“). V roce 1949 vyrobila společnost LEGO svou první plastovou kostku, předchůdce své charakteristické kostky se spojovacími kolíky na horní straně a trubkami na spodní straně. V roce 1958 si ji nechal patentovat Christiansenův syn Godtfred Kirk, který nahradil svého otce v čele společnosti.

Kostky LEGO se brzy ujaly v celé Evropě a v roce 1968 byl v Billundu otevřen první zábavní park LEGOLAND (později vznikly další parky na dalších místech po celém světě). V roce 1969 začala společnost prodávat řadu větších kostek DUPLO pro malé děti, které měly problémy s běžnými kostkami LEGO. O devět let později LEGO představilo Minifigures, typicky usměvavé žluté lidičky, kteří se stali pravidelnou součástí tematických hracích sad společnosti. Výrobky MINDSTORMS, jejichž základem je programovatelný robotický balíček obsahující přizpůsobené kostky, byly poprvé uvedeny na trh v roce 1998 a v následujících letech prošly několika iteracemi zvyšující se složitosti.

Základní kostka LEGO zůstala od svého patentování stejná a tento jednoduchý, pro děti přívětivý design se zasloužil o dlouhou životnost hračky. Díky tomu se tyto kostky staly součástí dětské kultury po celém světě. Společnost LEGO, která zůstala v rodině Christiansenů po celé generace, byla v roce 1998 mezi prvními členy americké Národní síně slávy hraček a v roce 2000 byla několika autoritami vyhlášena „Hračkou století“. Z kostiček LEGO bylo vytvořeno vše od masivních replik slavných památek (jako je Eiffelova věž a Mount Rushmore) až po moderní umění.

V 21. století se značka LEGO rozrostla o řadu elektronických her – včetně série populárních akčních dobrodružných her s minifigurkami, které se soustředily na známé popkulturní předměty, jako jsou filmy Star Wars, Batman, superhrdinové z Marvel Comics a knihy o Harrym Potterovi – a také o film The LEGO Movie (2014), úspěšný počítačově animovaný celovečerní film, který se rovněž točil kolem hrdinských činů minifigurek. Jedna z oblíbených postav tohoto filmu, Batman, se dočkala samostatného spin-offu The LEGO Batman Movie (2017).

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.